Desať dôvodov, kedy je rekonštrukcia domu alebo bytu skvelou voľbou

Rekonštrukcia domu alebo bytu môže byť vzrušujúcim projektom. Ale ako zistiť, že je naozaj správny čas na takýto veľký krok? Preto sme sa rozhodli zozbierať desať dôvodov. Poukazujú na zaujímavý fakt. A síce, že rekonštrukcia domu alebo bytu nemusí byť len o nevyhnutných opravách, ale aj o zlepšení kvality života a efektívnosti, úspornosti a vyššieho komfortu bývania.

Kedy je rekonštrukcia domu alebo bytu viac ako odporúčaná:

1. Zastaraný dizajn

Plynutím času dochádza k všeobecnému opotrebovaniu nehnuteľnosti. Nehovoriac o zmenách trendov v interiérovom dizajne. Navyše, ak váš dom alebo byt pôsobia staromódne, môže to istým spôsobom vplývať aj na vašu náladu aj celkový dojem z bývania. Riešením je rekonštrukcia domu alebo bytu. Môže zahŕňať všetko – od výmeny nábytku až po úplnú zmenu dispozičného riešenia.

2. Zmeny v rodine

Rodinné zmeny, ako je príchod nového člena alebo odchod detí z domu, môžu vyžadovať prispôsobenie priestoru. V takýchto prípadoch je rekonštrukcia domu alebo bytu zameraná najmä na vybudovanie novej detskej izby či prerobenie nepoužívanej izby na pracovňu alebo posilňovňu. Rekonštrukcia domu alebo bytu je potrebná aj v prípade zmeny zdravotného stavu najmä starších členov rodiny. Zvyčajne zahŕňa vybudovanie bezbariérového prístupu.

3. Potreba väčšieho priestoru

Máte pocit, že sa vo vlastnej obývačke či spálni už nemáte kam pohnúť? Potrebujete rozšíriť chodbu, pretože na nej chcete mať skriňu na kabáty a vetrovky? Rekonštrukcia domu alebo bytu vyrieši takéto požiadavky.

4. Energetická neefektívnosť

Je známym faktom, že mnohé staršie nehnuteľnosti trpia zbytočnými stratami tepla cez zastarané okná, dvere alebo nedostatočnú izoláciu. Rekonštrukcia domu alebo bytu s dôrazom na použitie energeticky úsporných materiálov a riešení (zateplenie a pod.) môže výrazne znížiť náklady na energie a ešte aj zvýšiť celkový komfort bývania.

5. Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Kvalitná rekonštrukcia domu alebo bytu výrazne zvýši aj hodnotu nehnuteľnosti. To je obzvlášť  výhodné, ak plánujete v budúcnosti predaj alebo prenájom.

6. Technologické vylepšenia

Integrácia inteligentných technológií (ako sú inteligentné termostaty, bezpečnostné systémy alebo moderné kuchynské spotrebiče) výrazne zvýši funkčnosť a bezpečnosť vášho domova. Ak chcete mať modernú domácnosť 21. storočia, rekonštrukcia domu alebo bytu je skvelým odrazovým mostíkom.

7. Zmena životného štýlu

Nové záľuby alebo zmeny v práci občas vyžadujú prispôsobenie vášho domova. Ste vášnivým športovcom a už vám nestačí stacionárny bicykel zastrčený niekde v rohu obývačky. Dali ste sa na podnikanie s pečením či varením a potrebujete väčšiu kuchyňu? Rekonštrukcia domu alebo bytu vyrieši problém s nedostatkom priestoru. Vďaka nej môžete rozšíriť alebo preorganizovať interiér tak, aby vyhovoval vašim aktuálnym potrebám a životnému štýlu. Či už ide o prístavbu, prestavbu podkrovia alebo len lepšie využitie existujúceho priestoru.

8. Opotrebovanie

Po rokoch používania môžu byť podlahy poškriabané, farba na stenách vyblednutá a kúpeľňové a kuchynské zariadenia opotrebované. Rekonštrukcia domu alebo bytu môže vašu domácnosť oživiť, zmodernizovať a zefektívniť jej užívanie.

9. Poškodenie

Vlhkosť, plesne či praskliny sú vážne problémy, ktoré nielenže znižujú estetickú hodnotu domova, ale môžu byť aj zdravotným rizikom. Ich riešením môže byť práve rekonštrukcia domu alebo bytu.

10. Niekedy stačí len túžba po zmene

Či už ide o akési osvieženie alebo zmenu zaužívaných obývacích stereotypov – rekonštrukcia domu alebo bytu môže priniesť novú energiu a nadšenie do vášho domova.

Ako zvládnuť rekonštrukciu domu alebo bytu?

Rekonštrukcia domu alebo bytu je veľký záväzok, ale s dobrou prípravou a správnym prístupom ju určite zvládnete. Pripravte si plán, stanovte rozpočet a vyberte si spoľahlivú stavebnú firmu, ktorej zveríte realizáciu. Napríklad firme Zajíček MH-STAV, s. r. o. – odborníkov na rôzne stavebné práce.