Stierkovanie stien ÔÇô rie┼íenie pre dokonal├ę steny. Ako na to?

Stierkovanie stien m├┤┼że radik├ílne zmeni┼ą vzh─żad a atmosf├ęru v├í┼ího domova ─Źi firmy. Ide o┬áodborn├║ stavebn├║ ─Źinnos┼ą, ktor├í si vy┼żaduje trpezlivos┼ą, prec├şznos┼ą a┬áspr├ívny pracovn├Ż postup. V tomto blogu sa dozviete, ─Źo si vy┼żaduje stierkovanie stien ÔÇô od v├Żberu materi├ílu a┼ż po aplik├íciu stierky pre dosiahnutie atrakt├şvneho povrchu na steny.

V├Żber spr├ívneho materi├ílu pri stierkovan├ş stien

Stierkovanie stien je pova┼żovan├ę za z├íkladn├Ż krok v dokon─Źovan├ş stien. Zabezpe─Źuje nielen estetick├Ż vzh─żad, ale aj ochranu plochy pod stierkou. K─ż├║─Źom k ├║spe┼ín├ęmu stierkovaniu je v├Żber spr├ívneho materi├ílu. Na trhu existuje mno┼żstvo druhov stierok ÔÇô sadrov├ę, silik├│nov├ę, hlinen├ę, miner├ílne ─Źi ┼ítrukt├║rovan├ę. V├Żber z├ívis├ş od typu podkladu, ktor├Ż stierkujete (bet├│n, tehlov├ę murivo a┬ápod.), ako aj od po┼żadovanej odolnosti a vzh─żadu fin├ílneho povrchu. Sk├║sen├í stavebn├í firma, ktorej ste sa rozhodli zveri┼ą stierkovanie stien a┬áostatn├ę stavebn├ę pr├íce, v├ím ur─Źite bude vedie┼ą poradi┼ą.

Stierkovanie stien ÔÇô rie┼íenie pre dokonal├ę steny. Ako na to?

Ako prebieha stierkovanie stien

Pr├şprava steny

Stierkovanie stien za─Ź├şna d├┤kladnou pr├şpravou povrchu. Je nevyhnutn├ę, aby bola stena ─Źist├í, such├í a bez prachu, plesn├ş, mastn├Żch pl├┤ch ─Źi in├Żch ne─Źist├┤t. Ak sa na stene nach├ídzaj├║ star├ę n├ítery, je potrebn├ę ich odstr├ínenie. Pr├şpadn├ę diery alebo praskliny vypl┼łte a┬ávyrovnajte ┬ápomocou tmelu alebo ┼ípeci├ílnej vyrovn├ívacej hmoty. Upozor┼łujeme, ┼że tento krok je kritick├Ż, preto┼że ak├ęko─żvek nedokonalosti na stene sa m├┤┼żu po istom ─Źase prejavi┼ą a┬ánaru┼íi┼ą estetiku aj funk─Źnos┼ą steny.

Nanášanie stierkovej hmoty

Stierkovanie stien za─Ź├şna rovnomern├Żm rozotren├şm stierkovej hmoty po ploche. Stavebn├ş robotn├şci ju nan├í┼íaj├║ pomocou stierky, a┬áto v tenk├Żch vrstv├ích (aby sa predi┼ílo praskaniu stierky a zabezpe─Źila sa ─żahk├í aplik├ícia ─Ćal┼í├şch vrstiev). Stierkovanie stien zvy─Źajne pozost├ívaz 2 ÔÇô 3 vrstiev. Ich po─Źet z├ívis├ş od po┼żadovanej hr├║bky a kvality povrchu. Dobr├ę stierkovanie stien vy┼żaduje, aby bola ka┼żd├í vrstva dokonale hladk├í a bez bubl├şn. Po nan├í┼ían├ş prvej vrstvy stierkovej hmoty je potrebn├ę necha┼ą ju dostato─Źne zaschn├║┼ą. N├ísledne m├┤┼żete aplikova┼ą ─Ćal┼íiu vrstvu.

D├┤le┼żit├ę: Stierkov├í hmota mus├ş by┼ą zmie┼ían├í pod─ża pokynov v├Żrobcu (pre dosiahnutie spr├ívnej konzistencie).

Dokon─Źenie stierkovania steny

Po aplik├ícii poslednej vrstvy a ├║plnom vyschnut├ş stierkovej hmoty sa m├┤┼żu objavi┼ą jemn├ę nerovnosti. Nemus├şte panik├íri┼ą. K┬á├║plne hladk├ęmu a rovnomern├ęmu povrchu sta─Ź├ş pou┼żi┼ą jemn├║ stierku alebo br├║sny papier. T├Żmto krokom kon─Ź├ş stierkovanie stien. N├ísledne ich m├┤┼żete natrie┼ą penetrakom ─Źi podkladovou farbou, ktor├ę zabezpe─Źia lep┼íiu pri─żnavos┼ą ─Ćal┼í├şch n├íterov. Posledn├Żm krokom je ma─żovanie, pr├şp. nalepenie tapety na stenu.

Rozmanit├ę stierkovanie stien

Existuj├║ r├┤zne techniky stierkovania stien, ktor├ę m├┤┼żu ovplyvni┼ą vzh─żad a text├║ru steny. Napr├şklad, pre dosiahnutie hladk├ęho vzh─żadu je d├┤le┼żit├ę pou┼żi┼ą jemn├ę a rovnomern├ę ┼ąahy. Pre rustik├ílnej┼í├ş dizajn stien odpor├║─Źame hrub┼íie ┼ąahy a nepravideln├║ text├║ru. Samozrejme, zvl├ídnutie t├Żchto techn├şk vy┼żaduje prax. Preto by ste stierkovanie stien v┼żdy mali necha┼ą na odborn├şkov.

Vy┼żaduje si stierkovanie stien nejak├║ ├║dr┼żbu?

Modern├ę stierky pozost├ívaj├║ce z┬ákvalitn├Żch materi├ílov s├║ navrhnut├ę tak, aby odolali po┼íkodeniu. Ka┼żdop├ídne, ob─Źas si m├┤┼żu vy┼żadova┼ą drobn├ę opravy. Na┼í┼ąastie, ide o┬ápomerne jednoduch├Ż ├║kon, ktor├Ż zah┼Ľ┼ła ─Źistenie po┼íkodenej plochy a aplik├íciu novej vrstvy stierky.

Expertov na stierkovanie stien n├íjdete vo firme Zaj├ş─Źek ÔÇô MH STAV, s. r. o. Te┼í├şme sa na spolupr├ícu.