Stierkovanie stien – riešenie pre dokonalé steny. Ako na to?

Stierkovanie stien môže radikálne zmeniť vzhľad a atmosféru vášho domova či firmy. Ide o odbornú stavebnú činnosť, ktorá si vyžaduje trpezlivosť, precíznosť a správny pracovný postup. V tomto blogu sa dozviete, čo si vyžaduje stierkovanie stien – od výberu materiálu až po aplikáciu stierky pre dosiahnutie atraktívneho povrchu na steny.

Výber správneho materiálu pri stierkovaní stien

Stierkovanie stien je považované za základný krok v dokončovaní stien. Zabezpečuje nielen estetický vzhľad, ale aj ochranu plochy pod stierkou. Kľúčom k úspešnému stierkovaniu je výber správneho materiálu. Na trhu existuje množstvo druhov stierok – sadrové, silikónové, hlinené, minerálne či štruktúrované. Výber závisí od typu podkladu, ktorý stierkujete (betón, tehlové murivo a pod.), ako aj od požadovanej odolnosti a vzhľadu finálneho povrchu. Skúsená stavebná firma, ktorej ste sa rozhodli zveriť stierkovanie stien a ostatné stavebné práce, vám určite bude vedieť poradiť.

Stierkovanie stien – riešenie pre dokonalé steny. Ako na to?

Ako prebieha stierkovanie stien

Príprava steny

Stierkovanie stien začína dôkladnou prípravou povrchu. Je nevyhnutné, aby bola stena čistá, suchá a bez prachu, plesní, mastných plôch či iných nečistôt. Ak sa na stene nachádzajú staré nátery, je potrebné ich odstránenie. Prípadné diery alebo praskliny vyplňte a vyrovnajte  pomocou tmelu alebo špeciálnej vyrovnávacej hmoty. Upozorňujeme, že tento krok je kritický, pretože akékoľvek nedokonalosti na stene sa môžu po istom čase prejaviť a narušiť estetiku aj funkčnosť steny.

Nanášanie stierkovej hmoty

Stierkovanie stien začína rovnomerným rozotrením stierkovej hmoty po ploche. Stavební robotníci ju nanášajú pomocou stierky, a to v tenkých vrstvách (aby sa predišlo praskaniu stierky a zabezpečila sa ľahká aplikácia ďalších vrstiev). Stierkovanie stien zvyčajne pozostávaz 2 – 3 vrstiev. Ich počet závisí od požadovanej hrúbky a kvality povrchu. Dobré stierkovanie stien vyžaduje, aby bola každá vrstva dokonale hladká a bez bublín. Po nanášaní prvej vrstvy stierkovej hmoty je potrebné nechať ju dostatočne zaschnúť. Následne môžete aplikovať ďalšiu vrstvu.

Dôležité: Stierková hmota musí byť zmiešaná podľa pokynov výrobcu (pre dosiahnutie správnej konzistencie).

Dokončenie stierkovania steny

Po aplikácii poslednej vrstvy a úplnom vyschnutí stierkovej hmoty sa môžu objaviť jemné nerovnosti. Nemusíte panikáriť. K úplne hladkému a rovnomernému povrchu stačí použiť jemnú stierku alebo brúsny papier. Týmto krokom končí stierkovanie stien. Následne ich môžete natrieť penetrakom či podkladovou farbou, ktoré zabezpečia lepšiu priľnavosť ďalších náterov. Posledným krokom je maľovanie, príp. nalepenie tapety na stenu.

Rozmanité stierkovanie stien

Existujú rôzne techniky stierkovania stien, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad a textúru steny. Napríklad, pre dosiahnutie hladkého vzhľadu je dôležité použiť jemné a rovnomerné ťahy. Pre rustikálnejší dizajn stien odporúčame hrubšie ťahy a nepravidelnú textúru. Samozrejme, zvládnutie týchto techník vyžaduje prax. Preto by ste stierkovanie stien vždy mali nechať na odborníkov.

Vyžaduje si stierkovanie stien nejakú údržbu?

Moderné stierky pozostávajúce z kvalitných materiálov sú navrhnuté tak, aby odolali poškodeniu. Každopádne, občas si môžu vyžadovať drobné opravy. Našťastie, ide o pomerne jednoduchý úkon, ktorý zahŕňa čistenie poškodenej plochy a aplikáciu novej vrstvy stierky.

Expertov na stierkovanie stien nájdete vo firme Zajíček – MH STAV, s. r. o. Tešíme sa na spoluprácu.