Ako správne pokladať plávajúcu laminátovú podlahu?

Plávajúca laminátová podlaha je obľúbenou voľbou pre mnohé domácnosti. A to vďaka svojej odolnosti, estetike a rýchlej inštalácii. Tento typ podlahy je navrhnutý tak, aby poskytoval dlhú životnosť a jednoduchú údržbu. Preto je plávajúca laminátová podlaha ideálnym riešením pre rôzne druhy priestorov. V tomto blogu sa dozviete, ako sa plávajúca laminátová podlaha ukladá, aké má výhody a na aké podklady sa hodí.

Čo je plávajúca laminátová podlaha?

Plávajúca laminátová podlaha je podlahový systém, ktorý sa ukladá bez priameho spojenia s podkladom. Na vonkajších okrajoch sa na doskách urobia dilatačné škáry k stenám. To umožní podlahe rozširovanie a zmršťovanie (s ohľadom na meniacu sa teplotu a vlhkosť v interiéri) bez toho, aby došlo k jej poškodeniu.

Ako sa ukladá plávajúca laminátová podlaha?

Plávajúca laminátová podlaha si vyžaduje dokonale rovný a suchý podklad. Akékoľvek nerovnosti je potrebné odstrániť. Rovnako dôležitá je aj čistota podkladu. Upozorňujeme, že plávajúca laminátová podlaha nepatrí na znečistenú plochu. Mohlo by dôjsť k narušeniu spojenia medzi podlahou a podkladom. Taktiež je dôležité skontrolovať vlhkosť podkladu a v prípade potreby urobiť príslušné opatrenia. Dobrou správou je, že plávajúca laminátová podlaha sa hodí na rôzne druhy podkladov – vrátane betónu, drevených podláh, linolea alebo starých keramických dlaždíc. Každopádne, jej montáž zverte do rúk odborníkom. Postarajú sa o jej správnu pokládku.

Plávajúca laminátová podlaha a postup jej pokládky

Prvým krokom je aplikácia podložky pod laminátovú podlahu. Okrem zvukovej a tepelnej izolácie zabezpečuje aj ochranu proti vlhkosti zospodu a pomáha vyrovnať drobné nerovnosti podkladu. Na trhu sú dostupné rôzne typy podložiek. Vrátane tých, ktoré poskytujú extra izoláciu proti hluku. To môže byť užitočné v panelákoch či bytových domoch.

Plávajúca laminátová podlaha sa na uloženú podložku ukladá od jednej steny k protiľahlej stene. Je dôležité ponechať okolo stien približne 8 – 10 mm expanznú škáru, ktorá umožní rozťahovanie a sťahovanie podlahy. Keďže plávajúca laminátová podlaha pozostáva z niekoľkých panelov rovnakých rozmerov, pri finalizácií je často potrebné niektoré z nich upraviť. Teda prispôsobiť ich veľkosť a tvar tak, aby presne zapadli do zostávajúceho priestoru a s ostatnými panelmi vytvorili jednotný celok.

Ako správne pokladať plávajúcu laminátovú podlahu?

Výhody plávajúcej laminátovej podlahy

  • Plávajúca laminátová podlaha je známa svojou odolnosťou voči škrabancom, škvrnám a opotrebovaniu. Aj vďaka tomu je skvelou voľbou do domácnosti s deťmi alebo domácimi zvieratami.
  • Jednoduchá údržba – plávajúca laminátová podlaha sa ľahko čistí a nevyžaduje si použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov.
  • Rozumná cena – plávajúca laminátová podlaha je cenovo dostupnejšia ako napríklad drevené podlahy.
  • Rýchla montáž – pokládka do štandardnej izby trvá iba zopár hodín. To oceníte v prípade rekonštrukcie domov, rekonštrukcie bytov či novostavby.
  • Plávajúca laminátová podlaha je dostupná v širokej škále dizajnov a farieb. Obzvlášť obľúbená je plávajúca laminátová podlaha, ktorá napodobňuje vzhľad prírodného dreva alebo kameňa.
  • Zdravotný a ekologický aspekt – plávajúca laminátová podlaha neuchováva prach a alergény. Hodí sa teda aj do domácností s alergikmi. Navyše, mnohé lamináty sú vyrobené z recyklovaných materiálov.

Ak hľadáte odolnú, esteticky príťažlivú a cenovo dostupnú podlahu – plávajúca laminátová podlaha je skvelou voľbou. S jej montážou vám pomôže firma Zajíček MH-STAV, s. r. o., expert na rôzne stavebné práce.