Rekonštrukcia bytového jadra – kedy a ako sa pustiť do tohto veľkého projektu?

Komplexná rekonštrukcia bytového jadra patrí k najvýraznejším fázam pri renováciách bytov. Vedie k estetickej zmene,  avšak zároveň prináša lepšiu funkčnosť a efektivitu vášho domova. Samozrejmosťou musí byť dobrá stavebná firma, pod taktovkou ktorej rekonštrukcia bytového jadra prebehne. Na nasledujúcich riadkoch sa dočítate, kedy je správny čas na takúto investíciu a ako prebieha celý proces rekonštrukcie.

Kedy sa pustiť do rekonštrukcie bytového jadra?

Ideálny čas na rekonštrukciu bytového jadra závisí od viacerých faktorov. Dôležité je zvážiť vek bytu aj aktuálny stav existujúceho bytového jadra. Ak máte staršie či nebodaj nefunkčné inštalácie, trápi vás neefektívne využitie priestoru alebo jednoducho túžite po zmene svojho bývania – riešením môže byť práve rekonštrukcia bytového jadra. Určite by mala zohľadňovať vaše osobné potreby a životný štýl. Jednoducho povedané – aby ste sa v prerobenom byte cítili čo najkomfortnejšie.

Rekonštrukcia bytového jadra – kľúčové je plánovanie

Aj keď to môže vyznieť ako klišé, dôkladná príprava je zásadným aspektom pri rekonštrukcii bytového jadra. Musíte sa definitívne rozhodnúť, či chcete zachovať pôvodné rozloženie bytu alebo plánujete úplne nové dispozičné riešenie. Rekonštrukcia bytového jadra je určite témou, ktorú sa oplatí konzultovať s architektom alebo interiérovým dizajnérom. Nezabudnite ani na potrebné stavebné povolenia. A rozhodne nezabudnite upovedomiť susedov, že sa u vás chystá rekonštrukcia bytového jadra – teda nech sú pripravení na stavebný hluk vychádzajúci z vášho bytu.

Rekonštrukcia bytového jadra – kedy a ako sa pustiť do tohto veľkého projektu?

Rekonštrukcia bytového jadra krok za krokom

Prvým krokom je demontáž starého jadra (odstránenie starých maliarskych náterov, búranie stien a pod.). Nechceme vás zastrašovať, ale rekonštrukcia bytového jadra občas odhalí skryté problémy, ako poškodené potrubia alebo elektroinštalácie. Je dôležité postupovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu ostatných častí bytu alebo dokonca celej budovy.

Druhým krokom je revízia alebo prípadná oprava inštalácií (voda, elektrická kabeláž, kanalizácia). Táto fáza je kritická pre zabezpečenie bezpečnosti a funkčnosti vašej budúcej novej domácnosti. Jednoducho povedané – aby rekonštrukcia bytového jadra nebola zbytočná.

Tretí krok znamená murovanie nových priečok alebo stien, zhotovenie sadrokartónových stropov a priečok, murárske a  ďalšie hrubé stavebné práce. Po dokončení stien a podláh pokračuje rekonštrukcia bytového jadra inštaláciou nových potrubí a elektrických vedení (ak je to potrebné). Potom prichádzajú na rad omietky a obklady.

Štvrtý – predposledný krok zahŕňa inštaláciu sanity (umývadlá, sprchové kúty, toalety, kuchynský drez). Montáž opäť nechajte na profíkov. Predídete  zbytočným problémom s únikom vody alebo podobným zbytočným poruchám.

Rekonštrukcia bytového jadra končí dokončovacími prácami (maľovanie, inštalácia svietidiel, montáž dverí a iného vybavenia). Vždy sa uistite, že všetko správne funguje.

Zhrnutie

Ako vidíte, rekonštrukcia bytového jadra je pomerne náročným procesom. Vyžaduje dôslednú prípravu a profesionálnu realizáciu, ktorá ide ruka v ruke so správnym výberom odborníkov a kvalitným materiálom. Aj vďaka tomu vám rekonštrukcia bytového jadra prinesie vytúžený výsledok – nový, moderný a funkčný domov. Nezabúdajte, že aj keď je rekonštrukcia bytového jadra finančne aj časovo nákladná, výrazne zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Vo firme ZAJÍČEK – MH STAV, s. r. o. sa radi podujmeme na rekonštrukciu bytového jadra u vás doma. Stačí nás kontaktovať.